Funkcjonalność i rozkład pomieszczeń to jeden z głównych wyznaczników przy zakupie nowego mieszkania. Współcześnie coraz częściej odchodzi się od oddzielnej kuchni na rzecz aneksu kuchennego. O ile małe mieszkanie dzięki aneksowi kuchennemu zyskuje więcej przestrzeni na rzecz pokoju dziennego, to w dużym mieszkaniu wykorzystanie aneksu może przybierać różne formy w zależności od gustu domowników.
Aneks kuchenny można oddzielić od salonu wyraźnie wskazując na podział pomiędzy częścią rekreacyjną a jadalną. Zazwyczaj linię graniczną pomiędzy kuchnią a salonem stanowi blat, barek w kuchni bądź po prostu stół. Często stosuje się również inne wykończenie ścian i posadzek w kuchni i w salonie. Najważniejsze jednak, aby zapewnić sprawną wentylację kuchni by uniknąć nieprzyjemnych zapachów w całym mieszkaniu i nie doprowadzić do gromadzenia się wilgoci na meblach w salonie.
Według najnowszych trendów najlepiej wkomponować aneks w stylistykę pokoju dziennego tworząc spójną całość. Przy aneksie kuchennym powinniśmy zatem nawiązać do wystroju i kolorystyki salonu. Meble w obydwu pomieszczeniach powinny do siebie pasować. Również kolory ścian i podłoga. Każdy detal jest ważny.
Podłoga w aneksie może być wykonana z innego materiału niż w salonie. Jednak jeżeli będzie wykonana z tego samego materiału, optycznie powiększy przestrzeń. Aby dobrze skomponować kuchnię z salonem można np. sprzęt AGD we wnęce aneksu zasłonić przesuwanymi drzwiami, na których umieszczone są półki ze sprzętem kuchennym, lub z książkami.
Zanim zdecydujemy się na aneks kuchenny przeanalizujmy plusy i minusy takiego rozwiązania:
- Plusem takiego rozwiązania jest otwarta przestrzeń jaką tworzymy. Jest to ważne przy niewielkiej powierzchni mieszkania, ponieważ nie dzielimy przestrzeni, nie ograniczamy dostępu światła. Na pewno przyjemniej gotuje się w kuchni otwartej na salon, niż w wąskiej kuchni bez okien. Mieszkanie wydaje się większe, jeżeli nie jest podzielone ściankami. Kuchnia jest jasna i doświetlona, a wszyscy domownicy mogą uczestniczyć we wspólnym gotowaniu.
-Minusem takiego rozwiązania są zapachy z kuchni przenikają do salonu. W salonie może przeszkadzać hałas z kuchni, np pracująca zmywarka, szum wody, włączony robot kuchenny, mycie naczyń. Nie jest to rozwiązanie dla osób, które lubią spokojnie gotować. W aneksie kuchennym trudno o ciszę. Rozpraszać może choćby włączony telewizor, czy biegające dzieci.
Rozwiązanie powinno dostosować się do swoich potrzeb, trybu życia, ilości domowników, powierzchni mieszkania.
Podobne artykuły
Projektowanie mebli - układ na ścianie prostej
Projektowanie mebli - układ w kształcie L
Projektowanie mebli - układ w kształcie U
Meble kuchenne z wyspą
Kilka zasad doboru kolorów
Jadalnia w kuchni
Kuchnia połączona z salonem |